Kłak ujawnia nowe wątki w aferze CPAC

Konferencja prasowa KO w Rzeszowie: Krzysztof Kłak ujawnia nowe fakty ws. finansowania CPAC

W piątek w Rzeszowie odbyła się konferencja prasowa podkarpackich parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej oraz radnych Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Udział w wydarzeniu wzięli posłanka Krystyna Skowrońska, poseł Zdzisław Gawlik, Radna Wojewódzka Jolanta Kazimierczak oraz Rany, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Sejmiku Województwa Podkarpackiego Krzysztof Kłak. Kluczowym elementem spotkania z mediami było wystąpienie Przewodniczącego Krzysztofa Kłaka, który przedstawił oświadczenie w sprawie kontrowersji związanych z organizacją i finansowaniem konferencji CPAC Polska 2025.

Jak ujawnił Kłak, umowa zawarta pomiędzy Województwem Podkarpackim a Telewizją Republika S.A., opiewająca na 1,2 mln zł z budżetu województwa, nie zawiera żadnych informacji o sponsorach wydarzenia ani zasadach ich udziału. Tymczasem – według ustaleń mediów – jednym ze sponsorów była giełda kryptowalut Zondacrypto, której logotypy były widoczne podczas konferencji, mimo że nie została wymieniona w żadnej oficjalnej dokumentacji samorządu.

„To oznacza, że pieniądze podatników mogły zostać użyte do współfinansowania wydarzenia o nieujawnionej strukturze organizacyjnej i finansowej” – podkreślił Kłak. Dodał również, że nie wiadomo, kto decydował o dopuszczaniu sponsorów i jakie uzyskali oni świadczenia promocyjne.

Radny zapowiedział, że w poniedziałek złoży kolejną interpelację do marszałka Władysława Ortyla, domagając się ujawnienia zasad udziału podmiotów prywatnych. Jednocześnie poinformował o zamiarze wystąpienia do Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego z wnioskiem o wyznaczenie niezależnego prokuratora do zbadania sprawy CPAC, wskazując na ryzyko wpływów lokalnych układów personalnych na działania prokuratury.

Tymczasem — jak potwierdziła Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie — postępowanie już się toczy. Zostało ono wszczęte 7 lipca 2025 r. i dotyczy podejrzenia przekroczenia uprawnień przez członków Zarządu Województwa Podkarpackiego przy wydatkowaniu środków publicznych na organizację konferencji CPAC. Śledztwo prowadzone jest w sprawie („in rem”), na podstawie art. 231 § 1 Kodeksu karnego, który dotyczy nadużycia władzy przez funkcjonariusza publicznego.

Kłak poinformował także, że podczas ostatniego posiedzenia sejmiku jego działania spotkały się z próbami wywarcia presji ze strony radnych Stanisława Kruczka, Jerzego Borcza i Piotra Pilcha. Według radnego mogą one świadczyć o próbach zastraszenia lub wyciszenia sprawy.

„Tylko niezależny prokurator, spoza lokalnych struktur, może zagwarantować, że sprawa CPAC zostanie zbadana rzetelnie i do końca” – zakończył swoje oświadczenie Krzysztof Kłak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *