CPAC - afera nabiera tempa. Kolejna interpelacja pismo do ministra

Afera CPAC. Przewodniczący Kłak ujawnia sponsorów i kieruje wniosek do Ministra Bodnara. Rusza śledztwo, rośnie presja

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Sejmiku Województwa Podkarpackiego Krzysztof Kłak, zgodnie z zapowiedzią na piątkowej konferencji prasowej, złożył kolejną interpelację dotyczącą konferencji CPAC Polska 2025, koncentrując się tym razem na nieujawnionych wcześniej sponsorach i partnerach wydarzenia. Równolegle skierował formalny wniosek do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara o wyznaczenie zewnętrznego, niezależnego prokuratora do prowadzenia śledztwa w tej sprawie. Istnieje obawa, iż zdarzenia z ostatniego posiedzenia sejmiku mogą oznaczać, że podobne działania naciskowe jak na Przewodniczącego Kłaka mogą być kierowane również wobec prokuratury.

❑ Sponsorem – giełda kryptowalut. Samorząd nic nie wiedział?

W interpelacji z 21 lipca br. Przewodniczący Kłak wskazuje, że „jak ustalono na podstawie dokumentów publicznych oraz doniesień medialnych, jednym ze współorganizatorów / sponsorów / partnerów konferencji była giełda kryptowalut Zondacrypto, której logotyp i identyfikacja wizualna były eksponowane podczas wydarzenia”.

Tymczasem w porozumieniu z Telewizją Republika S.A. nie ma żadnego zapisu o innych sponsorach czy współorganizatorach, a samorząd – jak wynika z dokumentu – „został określony jako współorganizator konferencji i zobowiązał się do przekazania kwoty 1 200 000 zł brutto”.

W związku z tym Kłak w interpelacji domaga się odpowiedzi m.in. na pytania:

• „Czy Województwo Podkarpackie miało jakikolwiek wpływ na sposób doboru sponsorów / partnerów i zasady ich obecności na wydarzeniu współorganizowanym ze środków publicznych?”

• „Czy podpisano jakiekolwiek porozumienie lub inne dokumenty precyzujące obecność Zondacrypto podczas wydarzenia CPAC?”

• „Czy w budżecie Województwa w ogóle przewidziano, że współorganizacja konferencji CPAC będzie obejmować wydarzenie z udziałem sponsora komercyjnego, działającego w branży kryptowalut?”

Radny prosi również o przedstawienie umów lub porozumień zawieranych z partnerami i sponsorami konferencji.

❑ „Odebrałem jako próbę wywarcia presji”. Kłak do Prokuratora Generalnego

Tego samego dnia Przewodniczący wysłał także wniosek do ministra Adama Bodnara, wskazując na niepokojące kulisy postępowania i konieczność wyznaczenia niezależnego śledczego.

„Z informacji przekazanych przez Prokuraturę Okręgową w Rzeszowie wynika, że postanowieniem z dnia 7 lipca 2025 r. wszczęto w tej sprawie postępowanie – śledztwo toczy się pod sygnaturą 3036.1.Ds.77.2025” – pisze radny. Śledztwo dotyczy „podejrzenia przekroczenia uprawnień przez członków Zarządu Województwa Podkarpackiego poprzez nieuprawnione wydatkowanie środków publicznych”.

Radny ostrzega jednak, że dalsze działania prokuratury mogą być obciążone ryzykiem presji:

„Podczas ostatniego posiedzenia Sejmiku Województwa Podkarpackiego miały miejsce publiczne wystąpienia przewodniczącego Jerzego Borcza, wicemarszałka Piotra Pilcha oraz radnego Stanisława Kruczka, które odebrałem jako próbę wywarcia presji na mnie w związku z prowadzonymi działaniami wyjaśniającymi – przede wszystkim skierowaniem stosownego zawiadomienia do prokuratury”.

Kłak dodaje, że „na podstawie wielu wcześniejszych spraw można nawet wyrazić obawę, iż przedmiotem takich działań mogły być również struktury tutejszej prokuratury”.

❑ Czas na szybkie działania

Na koniec pisma Przewodniczący Kłak apeluje o natychmiastowość i konsekwencję:

„Postępowanie powinno cechować się stanowczością, szybkością i pełną przejrzystością wobec opinii publicznej. W przypadku potwierdzenia zarzutów, osoby sprawujące najwyższe funkcje w strukturze samorządu województwa muszą być natychmiastowo odsunięte od dalszego decydowania o publicznych środkach. Każdy dzień ryzykowania, że fundusze przeznaczone dla mieszkańców Podkarpacia mogą być wykorzystywane w sposób niezgodny z interesem publicznym – np. na potrzeby partyjne – oznacza naruszenie zaufania społecznego i realne zagrożenie dla finansów regionu.”

Na łamach Dziennika Śledczego, pisaliśmy wielokrotnie, że radni PiS, powinni natychmiast wziąć na siebie obowiązek zadbania o ochronę interesów mieszkańców i regionu. Przesłanki do zrealizowania odpowiedzialności politycznej, zaszły już dawno. Władysław Ortyl i jego zarząd, muszą zostać odwołani.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *